historii v Žamberku dělíme na čtyři zásadní údobí:
1.Před 2.světovou válkou
2.Poválečné období
3.TJ Sokol ZEZ Žamberk
4.Změny po roce 1989
První zmínka o počátku fotbalu v Žamberku připadá na rok 1921. Po první světové válce nastal celoevropský rozmach fotbalu, který získával příznivce v celé vlasti a také v našem městě. Na ustanovující schůzi 12.června 1921 vznikl sportovní klub Žamberk. Zpočátku se klub potýkal s finančními potížemi, několikrát musel měnit hřiště, které bylo nejprve U cihelny ( na místě dnešního Vemasu ), později na skalách a teprve v roce 1931 získal hřiště Pod Černým lesem. Zde už vznikal sportovní areál, byla zde již plovárna a tenisové kurty. Ze začátku bylo hřiště rovnoběžné se státní silnicí. Byla to prakticky louka, plná drnů, pozemek byl neohraničený, ale branky měly již sítě. Jako klubovna sloužila místnost v hotelu modrá hvězda zvaná „KUFR“, kde se oslavovalo vítězství a nebo porážka Smíchovskou dvanáctkou.
Vydatnou hráčskou pomoc po celou dobu poskytovala místní posádka, která uvolňovala hráče, kteří výrazně pozvedli úroveň mužstva.
Teprve ve druhém desetiletí se klub plně konsoliduje, získává příznivce žamberecké veřejnosti. Pro zajímavost uvádíme, že mužstvo vykazovalo velmi dobrou úroveň a umístilo se ll.mistrovské třídě Východočeské fotbalové župě na 4.místě. V roce 1932 požádal klub obec o pronájem pozemku Pod černým lesem. Žádosti bylo vyhověno a pozemek byl pronajat. O rok později byla schválena výstavba stadionu kolmo na státní silnici, výstavba tribuny s bytem pro správce a klubovna s bufetem.Celý objekt byl oplocen pod názvem Švehlův stadion.
Doba okupace znamenala výrazné omezení života lidí, což mělo za následek i omezení sportovní činnosti, byl zakázán TJ SOKOL a OREL. Většina mladých lidí byla totálně nasazena na práce v Německu a to omezovalo činnost klubu.
Po druhé světové válce v roce 1950 přešla kopaná do nově vzniklé TJ SOKOL ORBAN. Největších úspěchů bylo dosaženo v letech 1953/54, kdy se hrála krajská soutěž hradeckého kraje. Po tomto úspěchu civilní kopaná v Žamberku zanikla. Krátce zde pak působil oddíl Rudé hvězdy
při oddělení SNB a Baník Žamberk podporovaným závodem Jáchymovské doly. Oba tyto oddíly postupně zanikly.
Poté dlouhou dobu byla jediným fotbalovým oddílem ve městě DUKLA, založená v roce 1958 a působící do roku 1982. V šedesátých letech dosáhla znamenité úrovně, postoupila do divize. Po několik sezón zde hrál i fotbalisté z celé republiky.
Dlouholetým funkcionářem v DUKLE byl Vladimír Šenkýř a později Jaroslav Jegor.
Teprve v roce 1969 byl založen civilní oddíl TJ SOKOL. Výraznou podporu poskytlo novému oddílu vedení a ZVROH nového žambereckého podniku ZEZ v čele ředitelem Josefem Prokopcem. Byl ustaven výbor a získán trenér ve složení:
Předseda: Vychytil Josef
Jednatel: Cvik František
Pokladník: Kravařiková Antonie
Hospodář: Martínek František
Trenér: Hovad Zdeněk
Složení nového hráčského kolektivu tvořili zaměstnanci podniku ZEZ v počtu 7 hráčů, ostatní byli získáni z vojenské posádky a dalších závodů a organizací ve městě. Finančně a materiálně přispěly novému oddílu ZEZ,MěstNV a Montostav Litice n.Orl.. Hned následující rok postoupilo družstvo dospělých do okresního přeboru a bylo založeno žákovské družstvo, které vedl MUDr. Pavoda. V roce 1972 měl již oddíl téměř 80členů. Do čela oddílu byl zvolen Jan Kalousek, který se snažil zvýšit nejen sportovní činnost, ale i společenskou úroveň. Další významnou akcí byl zájezd dorosteneckého družstva do Senftenbergu, kde byl navázán družební kontakt.
Družstvo dospělých trénovali zpočátku Zd.Hovad a Jar..Katzer. V hráčském kádru se postupně vystřídali hráči: Vladeka, Pecka, Skalický, Divíšek, Fr.a Zd.Cvik, Vl. a Karel Vanický, Jar. a Zd.Kovanda , Chvátal, hroch, Hudousek, Mikyska, Suchánek, Lukáš, Frank, Tomáš, Mitvalský, Čáp, Kopecký, Pazourek, Andrle, Raška, Michalovič, Neugebaur, Hubálek, Beran, Šámal, Vl. a Leoš Pešek.
Družstvo dorostu pod vedením MUDr.Pavody a L.Andrášiho se vystřídali hráči: Kučera, Běhal, Hampl, Kec, Jelínek, Fidler, Smrček, Dražkovič, Zrno, Všetička, Šilar, Kulhavý, Štěpánek, Pavoda a Kaška.
Družstva dospělých a dorostu postoupila do krajských soutěží I.tř..
Protože měl oddíl na stadionu nevyhovující šatny a soc,zařízení, začala v roce 1974 výstavba nového objektu kabin.nový objekt byl uveden do provozu v roce 1975 při okresní spartakiádě.
V dalších letech se v oddíle stabilizovala čtyři družstva, která si v soutěžích vedla střídavě.
V roce 1984 bylo provedeno zatravnění původního škvárového hřiště a vybudováno tréninkové škvárové hřiště za autokempinkem.
Velkých společenských změn z roku 1989 klub využil k dosud nejvýraznějším sportovním úspěchům za celou dobu své existence.Již v roce 1996 postoupil klub pod novým názvem FC Žamberk do Východočeského krajského přeboru,odkud se po čtyřech sezonách v roce 2000 vrátil do 1.A třídy.Hlavní příčinou byla ztráta sponzorů a defraudace finančních prostředků.Následné dvě sezony v nižší soutěži oddíl využil k druhé velké rekonstrukci travnaté plochy.Podařilo se vytvořit jedno z nejlepších hřišť v kraji v pohodě splňující nároky celostátních soutěží.Díky obětavé práci Štěpána a Vlasty Michalovičových má klub kvalitní hrací plochu dodnes.V roce 2002 se klub pod znovu změněným názvem 1.FC Žamberk a vedením historicky nejmladšího a nejdéle sloužícího předsedy Jaroslavem Rambou vrátil zpět mezi krajskou elitu,aby po dvou sezonách znovu sestoupil.V roce 2004 pak došlo k rozdělení Východočeského kraje na Hradecký a Pardubický.Do nové soutěže se klub probojoval v sezoně 2008/2009 kde odehrál nepřetržitě deset sezon v řadě.
Ve své historii se Žamberští fotbalisté dokázali vypořádat z těžkými poválečnými potížemi 1.světové války. Přečkali nesmírně těžké a náročné protektorátní období 2.světové války.Na lopatky je položily až necitlivé zásahy stranických funkcionářů.Vstali z popela po Pražském jaru. Nový díl fotbalové historie se začne psát 10.srpna 2019.Buďme u toho!